Agro Kartela

Boronica, një antioksidant i vërtetë

Boronica është e kategorizuar si një superushqim i vërtetë si dhe njëri ndër frutat me vlera të larta ushqyese.

Nutricistët sugjerojnë që nëse vetëm pak vendosni të ndryshoni dietën tuaj, atëherë ju shtoni boronicat në dietën tuaj.

Boronicat mbrojnë kundër sëmundjeve të zemrës dhe disa lloje kanceresh si dhe përmirësojnë kujtesën tuaj. Boronicat janë një burim i mirë i vitaminës K, vitaminës C, fibrave, manganit si dhe antioksidantëve tjerë.
Një studim i bërë në vitin 2012 me rreth 93 00 gra të cilat ishin pjesëmarrëse dhe të cilat kishin ngrënë tre apo më shumë boronica në jave, rreziku për sulm në zemër ishte 32 për qind më i ulët.

Poashtu studimet kanë treguar se boronicat ju mbrojnë në shfaqjen e kancerit. Studimet janë bërë tek kafshët dhe studimi ka treguar se konsumi i boronicave e ulë dukshëm rrezikun e shfaqjes së qelizave kancerogjene. /FermaIme/ 

Të fundit

 • Domatet kundër plakjes

  Veç të mirave tjera shëndetësore, domatja mund të ndihmojë edhe në ruajtjen e pamjes rinore duke penguar plakjen e lëkurë...

 • Rigoni e mund norovirusin?

  Shkencëtarët amerikanë kanë kryer një studim i cili ka konstatuar se kompozimet e vajit të rigonit mund të jenë efektive n...

 • Qepa, me vlera të pallogaritshme për shëndetin

  Disa e urrejnë dhe disa e duan, disa e konsiderojnë si mbretëresha e kuzhinës dhe disa të tjerë e shohin si një torture, ...

 • Kajsia, burim i shëndetit

  Ngjason shumë me pjeshkën, me ngjyrë të verdhë apo nganjëherë edhe të portokalltë, e nganjëherë edhe me shkëlqim të ...

Ju rekomandojmë

Domatet kundër plakjes

Veç të mirave tjera shëndetësore, domatja mund të ndihmojë edhe në ruajtjen e pamjes rinore duke penguar plakjen e lëkurë...

Rigoni e mund norovirusin?

Shkencëtarët amerikanë kanë kryer një studim i cili ka konstatuar se kompozimet e vajit të rigonit mund të jenë efektive n...

Mbështetësit

Partnerët