Përgjigje për Musli Mehmeti

Ne pyetjen e parashtruar nga Musli Mehmeti lidhur me pergatitjen e turshive.


Pyetja:a mundeni me na ndihmi me naj keshill per pergatitjen e turshive?


Pergjigje:


Turshi te ndryshme ne kushtet e shtepise

Speca te kuq ,jeshil,tranguj (si ne foto), domate,kunguj etj.

Perberesit per shellire per 3 vazo 2.5 kg

12 gota uje

3 gota uji me uthull

3 luge gjelle me kripe( kripa duhet te jete e bardhe dhe e trashe kokerr madhe ose mund te quhet edhe kripe guri, po duhet patjeter e trashe).

Pergatitja e shellires

Do te hedhim ne nje tenxhere ujin dhe kripen do ta veme ne zjarre deri sa kripa te shkrije. Zarzavatet vetem do ti lajme dhe do ti hedhum ashtu ne vazo sic jane.

Do ta heqim nga zjarri dhe e leme deri sa te vaket. Mbasi eshte vakur do ta hedhim ne nje ene qelqi ku do te hedhim uthullen dhe i mbyllim kapakun ku e leme sa te ftohet fare. Marrim vazot e qelqit dhe fillojme i mbushim. Ne fillim do te hedhim 3 deri ne 4 thelpinj hudhra, 3 deri ne 4 kokrra kikirika dhe pastaj perimet sipas deshires. Keshtu do te vazhdojme deri sa te na mbushet ena e qelqit. Ne fund ne do te vendosim nje tufe majdanoze ashtu te pa prere. Mbyllim kapakun dhe i leme ne nje vend te erret ku do ti rruajme per gjate dimrit. Per 15 dite turshite jane gati.

Per 2 kg perime ne nje vazo 2.5 kg duhet

4 gota uje

1 gote uthull

1 luge kripe e trashe

1 kokerr hudher(te qeruara)

20 kokerra qiqra

1 tufe majdanoze

Dhe menyra e pergatitjes se shellires dhe e mbushjes se vazos eshte njesoj si me lart.

Pune te mbare

Ju mund te pergatisni shellire sa te deshironi, kjo varet nga sasia qe do te beni turshi.


Turshit-nga IADK


Në familjet shqiptare shpesh nuk mungojne turshitë. shtatori është muaji më i duhur për ti përgatitur, pasi në shtator koha freskohet, temperatura ulet, kështu që turshitë konservohen më mirë. Nuk është e këshillueshme që turshitë të përgatiten gjatë verës pasi temperatura e lartë mund të shkaktoj fermentimin e perimeve dhe zhvillimin e mikrobeve patogjen. Turshitë mund të përdoren si antipastë (hapin oreksin) ose si shoqërim me pjata të tjera.


Çfarë është Fermentimi -Laktik?


Historikisht, ushqimet e fermentuara kanë luajtur një rol të rëndësishëm në dietat e çdo shoqërie në të gjithë botën. Shumica e njerëzve mendojnë për birrë ose verë, kur ata dëgjojnë termin fermentim. Ndërsa maja të caktuara janë përdorur për të kthyer sheqernat në alkool, përgjegjëse për këtë proces janë bakteret. "Lacto" i referohet një specie të veçantë të baktereve , domethënë Lactobacillus.


Acidi laktik është një ruajtës natyror që pengon rritjen e baktereve të dëmshme. Ky fenomen lejon njerëzit që të ruajnë ushqime për periudha të zgjatura kohore. Acidi laktik gjithashtu nxit rritjen e baktereve të shëndetshme në traktin e zorrëve. Kjo është arsyeja pse ushqimet e fermentuara janë konsideruar si ushqime probiotike. (probiotic do të thotë "për jetën")


Përtej avantazheve - ruajtjes, lacto-fermentimi, gjithashtu rrit nivelet e vitaminave dhe enzimeve, si dhe tretshmërinë e ushqimit. Përveç kësaj, organizmat lactobacillus prodhojnë substanca antibiotik dhe antikarcinogenic që mund të kontribuojnë për shëndet të mirë.


Lacto - fermentimi vërtetë është më shumë art se sa shkencë. Pjesa shkencore është e thjeshtë: lactobacillus (nga një kulturë e përgatitur, shëllirë e freskët) plus sheqer, plus pak kripë, minus oksigjen (procesi anaerob) , plus koha , barabartë me fermentimin acidit laktik . Kohëzgjatja e fermentimit mund të variojë nga disa orë deri në dy muaj ose më shumë. Temperatura e dhomës ku fermentimi ndodh do të përcaktojë kohëzgjatjen e fermentimit. Temperatura ideale është rreth 22° C, por temperatura të ngrohta apo të ftohta do të vazhdojnë të punojnë. Shija varet shumë nga kohëzgjatja e fermentimit. Vetëm mbani në mend se nuk duhet lejuar futjen e një shume të oksigjenit në procesin e fermentimit sepse kjo rritë mundësinë e prishjes . Lacto - fermentimi është bërë në përgjithësi në një enë hermetike. Nëse ju keni një recetë të besueshme për të ndjekur, ju mund të bëni rregullime të vogla kur ju e gjykoni të arsyeshme. Gjëja e rëndësishme është që të mos jeni të frikësuar nga lacto- fermentimi.


Fermentimi jo vetëm që ruan ushqimin, por gjithashtu rritë përmbajtjen e lëndës ushqyese. Veprimi i organizmave të kulturës bënë mineralet në ushqime më të gatshme në dispozicion të trupit.


Gjatë procesit të fermentuar bakteret gjithashtu prodhojnë vitamina B dhe enzimet që janë të dobishme për tretje.


 Në familjet shqiptare shpesh nuk mungojne turshitë. shtatori është muaji më i duhur për ti përgatitur, pasi në shtator koha freskohet, temperatura ulet, kështu që turshitë konservohen më mirë. Nuk është e këshillueshme që turshitë të përgatiten gjatë verës pasi temperatura e lartë mund të shkaktoj fermentimin e perimeve dhe zhvillimin e mikrobeve patogjen. Turshitë mund të përdoren si antipastë (hapin oreksin) ose si shoqërim me pjata të tjera.

Çfarë është Fermentimi -Laktik?


 


Historikisht, ushqimet e fermentuara kanë luajtur një rol të rëndësishëm në dietat e çdo shoqërie në të gjithë botën. Shumica e njerëzve mendojnë për birrë ose verë, kur ata dëgjojnë termin fermentim. Ndërsa maja të caktuara janë përdorur për të kthyer sheqernat në alkool, përgjegjëse për këtë proces janë bakteret. "Lacto" i referohet një specie të veçantë të baktereve , domethënë Lactobacillus.


 


Acidi laktik është një ruajtës natyror që pengon rritjen e baktereve të dëmshme. Ky fenomen lejon njerëzit që të ruajnë ushqime për periudha të zgjatura kohore. Acidi laktik gjithashtu nxit rritjen e baktereve të shëndetshme në traktin e zorrëve. Kjo është arsyeja pse ushqimet e fermentuara janë konsideruar si ushqime probiotike. (probiotic do të thotë "për jetën")


 


Përtej avantazheve - ruajtjes, lacto-fermentimi, gjithashtu rrit nivelet e vitaminave dhe enzimeve, si dhe tretshmërinë e ushqimit. Përveç kësaj, organizmat lactobacillus prodhojnë substanca antibiotik dhe antikarcinogenic që mund të kontribuojnë për shëndet të mirë.


 


Lacto - fermentimi vërtetë është më shumë art se sa shkencë. Pjesa shkencore është e thjeshtë: lactobacillus (nga një kulturë e përgatitur, shëllirë e freskët) plus sheqer, plus pak kripë, minus oksigjen (procesi anaerob) , plus koha , barabartë me fermentimin acidit laktik . Kohëzgjatja e fermentimit mund të variojë nga disa orë deri në dy muaj ose më shumë. Temperatura e dhomës ku fermentimi ndodh do të përcaktojë kohëzgjatjen e fermentimit. Temperatura ideale është rreth 22° C, por temperatura të ngrohta apo të ftohta do të vazhdojnë të punojnë. Shija varet shumë nga kohëzgjatja e fermentimit. Vetëm mbani në mend se nuk duhet lejuar futjen e një shume të oksigjenit në procesin e fermentimit sepse kjo rritë mundësinë e prishjes . Lacto - fermentimi është bërë në përgjithësi në një enë hermetike. Nëse ju keni një recetë të besueshme për të ndjekur, ju mund të bëni rregullime të vogla kur ju e gjykoni të arsyeshme. Gjëja e rëndësishme është që të mos jeni të frikësuar nga lacto- fermentimi.


 


Fermentimi jo vetëm që ruan ushqimin, por gjithashtu rritë përmbajtjen e lëndës ushqyese. Veprimi i organizmave të kulturës bënë mineralet në ushqime  më të gatshme në dispozicion të trupit.


 


Gjatë procesit të fermentuar bakteret gjithashtu prodhojnë vitamina B dhe enzimet që janë të dobishme për tretje.


- See more at: http://www.iadk.org/ArkivaeLajmeve/tabid/77/articleType/ArticleView/articleId/597/language/sq-AL/TURSHITE.aspx#sthash.xfTSswwX.dpuf

 

Nga: Ferma Ime (Prishtine)
Telefon: tel
E-mail: info@fermaime.com