Pergjigje per Arif Ibrahimi

Ne pyetjen e parashtruar nga Arif Ibrahimi lidhur me kultivimin e kultures se mjedres dhe manaferres.


Pyetja: Pershendetje.. si jeni.. jam nga Vushtrria, koheve te fundit kam shprehur interesim te merrem me bujqesi, konkretisht me mjedra dhe manaferra.. i kam pare ca video ne youtube, po dicka me shume skam info per to.. si kuptivohen, ku mund ta gjen lenden e pare per t'i mbjellur etj etj.. nese keni mundesi ndonje sygjerim.. do te ishte i mireseardhur, une me profesion jam ekonomist.. mirepo jam i interesuar ta sfidoj veten edhe ne bujqesi! Falemnderit per mirekuptim Me respekt Arif Ibrahimi


Pergjigje: I nderuar, lidhur me pyetjn tuaj fillimisht po jaa japim disa rekomandime.


Per procesin e kultivimit te Mjedres dhe manaferres ne ju rekomandojme qe fillimisht ti vizitoni zyrat e projektit NOA te USAID-it (zyrat gjende ne lagjen Pejton/Prishtine afer ambasades se Shqiperise), ata tani jane ne fund te projektit mirepo, mund te ju ndihmojne shume me keshilla teknike rreth kultivimit te mjedres dhe manaferres.


Fidanet per kultivim te mjedres mund ti siguroni nga kompania APC Agroprodukt ne fshtin Perna/Podujeve (sipas informacioneve qe i kemi kjo kompani eshte perfaqsuese e nje kompanie holandeze per fidanet e varitetit Pollka te mjedres).


Mirepo, nese ju nevoitet ndonje informacion shtese ju lutem na shkruani prap.

Nga: Ferma Ime (Prishtine)
Telefon: tel
E-mail: info@fermaime.com